2 maja każdego roku obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Po raz pierwszy ten dzień obchodzony był w 2004 r.
Niewątpliwie, jest to ważny dzień dla każdego polskiego patrioty – chociaż mam wrażenie, że ten dzień jeszcze jest mało akcentowany… mam nadzieję, że to się niebawem zmieni 🙂
Zanim napiszę coś o polskiej fladze chciałbym „pochwalić się” nowym dziełem…
Specjalnie dla uczczenia polskiej flagi powstał piękny utwór, do którego słowa napisała Marzena Palka, ja zaś skomponowałem melodię i zaaranżowałem muzycznie.
Do zaśpiewania piosenki poprosiłem Marcina Cempurę – myślę, że wyszło pięknie… zresztą sami oceńcie 🙂
Podkład muzyczny i tekst piosenki „Polska Flaga WOLNOŚĆ w sobie ma” znajdziesz tu… kliknij
Teraz napiszę kilka ważnych informacji na temat naszej flagi – mam nadzieję, że informacje, które zamieszczę przyczynią się do poszerzenia Twojej wiedzy na ten pomijany, ale ważny temat 🙂
Co to jest FLAGA?
Flaga to prostokątny płat tkaniny, przymocowany do drzewca, o określonym kształcie i barwie zawierający godła, symbole lub wizerunki.
Jaki kolor ma polska Flaga?
Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.
Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy flaga kładziona jest na trumnie, wtedy biały kolor musi znajdować się nad sercem zmarłego.
Częstym problemem jest wspomniany wyżej kolor czerwony – w większości przypadków flagi, które miałem okazję zaobserwować na różnego rodzaju obiektach są jakieś blade – ta czerwień jest zbyt jasna.
Oficjalne barwy Rzeczypospolitej Polskiej podane w ustawie określone są w bardzo nieczytelny sposób – bo przy pomocy współrzędnych trójchromatycznych… pewni większości z Was nic to nie mówi.
Znalazłem czytelniejsze oznaczenie koloru czerwonego polskiej flagi, które większość programów graficznych z łatwością odtworzy – RGB #D4213D.
Jak widać – barwa czerwona jest stanowczo ciemniejsza od spotykanych na co dzień flag.
Być może wynika to też z wyblaknięcia materiału… chociaż wydaje mi się, że kolor czerwony często dobierany jest „na oko”… czerwony i tyle ..

Jakie znaczenie mają barwy polskiej flagi?
Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej.
Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie:
Koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie.
Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.
Jakie wymiary ma polska flaga?
W zasadzie wymiary są uzależnione od potrzeb – ważna są jedynie proporcje:
Stosunek szerokości flagi do jej długości wynosi 5:8
W wielkim uproszczeniu np. 5×8 cm, 50×80 cm… oczywiście możemy wybrać dowolną długość, ale szerokość powinna spełniać wspomniane proporcje 5:8.
Flaga z godłem czy bez?
W większości przypadków umieszczamy flagę w wersji bez godła.
Zgodnie z ustawą o godle – wyłączne prawo do używania flagi państwowej z godłem Rzeczypospolitej Polskiej zostało przyznane jedynie podmiotom takim jak:
- Przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne oraz inne oficjalne przedstawicielstwa i misje za granicą na budynkach lub przed budynkami ich siedzib urzędowych, a także kierownicy tych przedstawicielstw, urzędów i misji na swych rezydencjach i środkach komunikacji – w wypadkach przewidzianych w prawie i zwyczajach międzynarodowych;
- cywilne lotniska i lądowiska;
- cywilne samoloty komunikacyjne podczas lotów za granicą;
- kapitanaty (bosmanaty) portów – na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi ich siedziby urzędowe
Jak postępować z flagą?
Kilka cennych uwag:
- Wywieszaj flagę czystą, wyprasowaną i niepostrzępioną
- Zadbaj o właściwe kolory flagi – sprawdź np. czy nie jest wyblakła
- Przy eksponowaniu flagi nie może ona dotykać ziemi, podłogi, bruku, wody…
- Flaga powinna być zabezpieczona przed zniszczeniem, zerwaniem lub upadkiem na ziemię
- Na fladze nie umieszczamy napisów lub rysunków
- Wycofane z użytku flagi nie mogą być wyrzucane do śmietnika. Jedynym godnym sposobem likwidacji zużytej flagi jest jej niepubliczne spalenie – przed spaleniem powinna być rozcięta, aby rozdzielić barwy
- Najbardziej godnym sposobem wywieszania flagi jest umieszczenie jej na pionowym lub skośnym maszcie lub drzewcu
- Jeśli mamy obok siebie większą liczbę masztów pionowych to wszystkie one muszą mieć jednakową wysokość
- Na każdym maszcie wolno podnieść tylko jedną flagę
- Jeżeli flaga RP umieszczana jest na pojeździe – powinna znajdować się po jego prawej stronie
- Po przecięciu wstęgi w barwach narodowych z okazji otwarcia jakiegoś obiektu – wstęgę należy zabezpieczyć, aby nie upadła na ziemię, nie leżała na ziemi ani nie była deptana
- Jeżeli używa się flagi do przykryci posągu lub pomnika – podczas uroczystości jego odsłonięcia – nie można dopuścić aby flaga upadła na ziemię
- Artystyczne przetworzenia wizerunków flagi są dopuszczalne ale nie mogą jej ośmieszać
- Symboli państwowych nie umieszcza się na chusteczkach, serwetkach lub innych przedmiotach przeznaczonych do okresowego użycia i następnie wyrzucanych
Eksponowanie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej z innymi flagami
Stosuj zasadę, że to flaga gospodarza zajmuje miejsce honorowe.
Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma na terenie Polski absolutne pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami.
Usytuowanie flagi od strony patrzącego:
Flaga państwowa RP w obecności kilku flag innych państw powinna być umieszczana na pierwszym miejscu po lewej stronie, a po niej – po prawej stronie – będą następować kolejne flagi suwerennych państw umieszczone w porządku alfabetycznym ich nazw zgodnie z alfabetem używanym w języku polskim lub angielskim.
Przykład:
Przy założeniu korzystania z wielu masztów, flagi powinny być umieszczane według następującej kolejności:
- Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej.
- Flaga innego państwa (lub innych państw w kolejności alfabetycznej).
- Flaga województwa.
- Flaga powiatu.
- Flaga gminy.
- Flaga Unii Europejskiej.
- Flaga organizacji międzynarodowej.
- Flaga służbowa (policji, straży miejskiej, straży pożarnej, poczty itp.)
- Flaga firmowa (instytucji, organizacji, uczelni, szkoły, klubu sportowego itp.)
- Flaga okolicznościowa (związana z wydarzeniem).
Jeżeli chcemy podnieść tylko dwie flagi – na przykład flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej – to pierwszą od lewej będzie flaga państwowa RP, a po jej prawej stronie flaga UE.
Jeżeli prezentujemy flagi na większej ilości masztów – to zasada lewej strony nie obowiązuje.
W takiej sytuacji stosujemy oczywiście zasadę, iż fladze państwowej RP należy się najważniejsze miejsce.
Przykłady umieszczania Flagi Rzeczypospolitej Polskiej:
Gdy maszty są dwa – miejsce pierwsze od lewej.
Gdy maszty są trzy – miejsce środkowe.
Gdy maszty są cztery – miejsce pierwsze od lewej,
Gdy masztów jest więcej niż pięć – miejsce pierwsze i ostatnie.
Jeżeli maszty tworzą półkole to flagę państwową RP należy umieścić pośrodku, jeżeli maszty ustawiono w układzie koła to kolejność flag ustala się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara zaczynając od masztu znajdującego się naprzeciw głównego wejścia.
W sytuacji ustawiania masztów przed budynkiem zasadą jest, iż mając do dyspozycji jeden maszt ustawia się go przed frontonem budynku po tej stronie wejścia, która dla patrzącego na budynek jest stroną lewą.
Dwa lub więcej masztów można rozmieścić w linii prostej wzdłuż fasady budynku lub prostopadle do niej, po jednej lub po obu stronach dojścia prowadzącego do głównego wejścia.
Należy brać pod uwagę, że polska praktyka protokolarna dokonuje wyraźnego rozróżnienia między eksponowaniem flag na zewnątrz i w pomieszczeniach zamkniętych.
Na zewnątrz stosuje się oczywiście zasadę pierwszeństwa flagi państwowej RP przed flagami innych państw, natomiast wewnątrz pomieszczeń można zastosować prawo przysługujące gospodarzowi do kurtuazyjnego ustąpienia pierwszeństwa na rzecz flagi gościa, co odbierane jest jako wyraz kurtuazji i gościnności.
Uroczyste podniesienie flagi
Uroczyste podniesienie flagi odbywa się publicznie z uroczystą asystą i przy wykonaniu hymnu państwowego. Tempo podnoszenia flagi należy dostosować do czasu wykonywania hymnu (zacząć i skończyć jednocześnie).
Dwie osoby rozwijają złożoną flagę, po czym jedna z nich umocowuje ją do linki a druga trzyma część swobodną tak, by nie dotknęła podłoża.
Osoba, która umocowała flagę wciąga ją na maszt. Druga puszcza skraj części swobodnej dopiero gdy jest na wysokości jej ramion. Flagę podnosi się na maszt energicznie i opuszcza powoli.
Jeśli flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest eksponowana obok innych flag to wciąga się ją na maszt jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.
Ile potrzeba flag?
Pamiętaj, że flaga pełni szczególną rolę znaków informacyjnych.
Należy je umieszczać w takich miejscach i w takiej liczbie, aby taką rolę spełniały… w innym wypadku np. przy większej ilości flag stają się one dekoracją!!!
Prezentowanie flagi w Internecie
W ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych zawarto ogólny przepis, że obowiązkiem każdego obywatela jest otaczanie symboli RP należną czcią i szacunkiem.
Przepisy ustawy nie regulują spraw związanych z umieszczaniem symboli państwowych w Internecie.