Katechizm polskiego dziecka

Autorem tego patriotycznego wierszyka jest Władysław Bałza (1847-1913). Napisany został on w 1900 roku i dołączony do tomu wierszyków patriotycznych „Katechizm polskiego dziecka”. Znany jest pod różnymi tytułami, jak np. „Wyznanie wiary dziecięcia polskiego”.

Uchodzi, za najprostszą  i najłatwiejszą do zapamiętania naukę patriotyzmu oraz symboli narodowych. Powstał on w czasie, gdy Państwa Polskiego nie było na mapach Europy, a polskość pielęgnowano i krzewiono w sercach młodego pokolenia.

Ciekawostką jest to, że w czasie głębokiej komuny został wycofany ze szkół i objęty cenzurą.

x. MW


Ten piękny wierszyk znam od przedszkola.. 🙂 – i do tej pory potrafię go wyrecytować bez zająknięcia… też tak masz?

Jestem pewien, że tak!

Z tego właśnie powodu wpadłem na pomysł, że można by było do tego wiersza skomponować melodię, co znacznie urozmaiciło by prezentację pięknego i wartościowego tekstu.

Po napisaniu melodii stworzyłem aranżację i nagrałem wokale – głosu użyczyły Lena i Amelia Sobczyk. Wyszło pięknie i uroczyście – taki zresztą był zamysł.

Dziś mam wielką przyjemność zaprezentować „Kto ty jesteś, Polak mały” w nowej – muzycznej wersji. Posłuchaj koniecznie do samego końca 🙂

Piosenkę polecam na wszelkiego rodzaju okazje związane z Polską i Polskimi Symbolami Narodowymi. Mam tu na myśli święta państwowe np. 11 listopada, Święto Polskiej Flagi (2 maja), Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja…

Piosenka wyśmienicie sprawdzi się również na różnych uroczystościach szkolnych – np. Rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, ślubowanie pierwszoklasistów, koncerty i konkursy szkolne, pikniki rodzinne i wiele innych okazji.

Jak widać ta piękna piosenka to wspaniały pomysł – polecam gorąco 🙂


Podkład muzyczny do piosenki „Kto ty jesteś, Polak mały” znajdziesz tu… [klik]



Tekst:

Autor muzyki i aranżacji: Marek Sobczyk – www.jangok.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kto Ty jesteś, Polak mały – tekst

Kto ty jesteś?
Polak mały.
Jaki znak twój?
Orzeł biały.
Gdzie ty mieszkasz?
Między swemi.
W jakim kraju?
W polskiej ziemi.

Czem ta ziemia?
Mą Ojczyzną.
Czem zdobyta?
Krwią i blizną.
Czy ją kochasz?
Kocham szczerze.
A w co wierzysz?
W Polskę wierzę.

Coś ty dla niej?
Wdzięczne dziecię.
Coś jej winien?
Oddać życie.


Muzyka: Marek Sobczyk
Słowa: Władysław Bełza