Mazurek Dąbrowskiego – Hymn Polski

Długo zastanawiałem się nad tym wpisem… zdecydowałem że napiszę.

Oglądając – zwłaszcza transmisje sportowe np. olimpiada, skoki narciarskie, mistrzostwa świata… jakiekolwiek – zdarza się że odtwarzany jest Hymn Polski.

Niewątpliwie jest to miłe uczucie dla wszystkich Polaków ale z niewiadomych przyczyn ten hymn brzmi często bardzo dziwnie – słyszałem już wiele wersji. Najgorsze są te “zmulone” z harmonią przypominającą hymn byłej Jugosławii. Jak to się ma do naszego nieco skocznego Mazurka Dąbrowskiego?

Oczywiście pojawiały się wpadki np. hymn z 2002 r. (Korea) wykonany przez Edytę Górniak – tu jednak nie jestem pewien czyj to był pomysł na aranżację. Słyszałem również wykonania – jakby szło z katarynki, takie trochę “um pa pa” bez dynamiki i serca.

Zastanawiam się tylko jak może dochodzić do takich sytuacji w dobie internetu? Teraz wszystko mamy na wyciągnięcie dłoni. Czy tak ciężko znaleźć dobrze brzmiący Hymn Polski? Obcokrajowcom się nie dziwię bo z pewnością nie znają naszego hymnu ale zastanawiam się jak takie “drobne” niedociągnięcie może zdarzyć się w sztabach naszych sportowców??

Wychodząc na przeciw tym niedociągnięciom proponuję wziąć pod uwagę Hymn Polski wykonany przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego im. gen. Józefa Wybickiego z Warszawy. W moim odczuciu jest to najlepsza wersja naszego hymnu – piękna, skoczna, zagrana z wojskową ikrą. Być może lubię to wykonanie bo kiedyś miałem okazję grać tej orkiestrze – na werblu 🙂 Polecam też posłuchać ORWP na żywo bo naprawdę robią wrażenie.

Nie znalazłem lepszego wykonania – ale sami oceńcie. Może ktoś wyszperał coś lepszego…? Ja nie znalazłem.

Na koniec życzył bym sobie usłyszeć pięknego Mazurka Dąbrowskiego na mistrzostwach świata w piłce nożnej…